Wybierając się w podróż, koniecznie trzeba uwzględnić klimat danego kraju, aby nie mieć wycieczki zniszczonej złą pogodą. Jak wygląda sytuacja pogodowa w Azerbejdżanie?

Klimat Azerbejdżanu
Azerbejdżan nie jest dużym państwem, a mimo to posiada aż 9 stref klimatycznych. W związku z tym klimat jest tam bardzo zróżnicowany. Na każdym rodzaju powierzchni będzie więc w tym samym czasie trochę inna pogoda, dlatego musimy wziąć pod uwagę to, czy wybieramy się w góry, czy doliny. Klimat na równinach będzie łagodniejszy, zima i jesień są tam tylko trochę chłodne i wilgotne. W górach natomiast można spodziewać się dużych kontrastów, w tym wiecznych śniegów i lodów. Tak samo będzie wyglądała sytuacja z opadami deszczu, które także różnią się w poszczególnych regionach. W południowej części wokół niziny Lenkoran można spodziewać się najbardziej obfitych opadów.

Kiedy najlepiej pojechać do Azerbejdżanu na wakacje?

Wiemy już co nieco o klimacie tego egzotycznego kraju, zastanówmy się więc, kiedy najlepiej udać się tam na wycieczkę. Najlepszymi porami roku na odwiedzenie Azerbejdżanu są wiosna i jesień. Kwiecień, maj, wrzesień i październik to miesiące, gdy liczyć można na dobrą, łagodną pogodę. Zimą, szczególnie w styczniu i lutym, temperatura spada aż do 10 stopni na minusie, za to w czerwcu, lipcu i sierpniu panują 30-stopniowe upały, które również nie są przyjemne. Wiosną i jesienią temperatury, zwłaszcza na równinach, oscylują wokół optymalnych 20, do maksymalnie 25 stopni. Jest to więc najlepsza pora, by spędzić urlop w Azerbejdżanie.

Olga, fotos: Ziya_Alishanli / Pixabay

Author