Klimat w Azerbejdżanie nie jest jednolity. Obejmuje aż osiem z jedenastu stref klimatycznych. Kraj ten leży na północnym krańcu strefy zwrotnikowej, w południowo-wschodniej części Kaukazu i północno-zachodniej części Wyżyny Irańskiej.

Zróżnicowany klimat to efekt ukształtowania terenu, położenia geograficzne, bliskości Morza Kaspijskiego, promieniowanie słoneczne, zachmurzenie, wielkość opadów, wilgotność i napływających tu mas powietrza.

W zależności od konkretnego miejsca, będzie panował w nim inny klimat. Ogólnie Azerbejdżan znajduje się w strefie podzwrotnikowej. Na znacznym obszarze tego państwa panuje klimat suchy, ale na wybranych obszarach – klimat wilgotny.

Na terenach niżej położonych temperatury są wysokie – sięgają aż do 35℃ w sezonie letnim. Z kolei w górach utrzymuje się niska temperatura – i to przez cały rok. Azerbejdżan jest krajem górzystym, otaczają go Wielki Kaukaz, Mały Kaukaz oraz Góry Tałyskie. Im bliżej gór, tym średnia temperatura jest niższa.

Warto też dodać na wpływ na klimat morza. Ona powoduje spadek temperatury na terenach morskich w lecie, a zimą ich wzrost. Łagodzi też wpływ gorących i suchych mas powietrza z Azji Środkowej.

Kwk, f: Decado / pixabay

Author