Coraz większa popularność Azerbejdżanu wśród turystów sprawia, że rośnie liczba wybierających się tam turystów. Baku, stolica tego ciekawego kraju, słynie z różnych atrakcji turystycznych, ale warto się tu wybrać nie tylko z ich powodu. Nie brakuje też historycznych i naturalnych i atrakcji. Podpowiadamy, co trzeba zobaczyć!

TOP 4 atrakcje Azerbejdżanu

W Azerbejdżanie znajdują się między innymi wspaniałe zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą wartością tego kraju są malownicze wioski i widoki, możliwość obcowania sam na sam z naturą, w oderwaniu od cywilizacji. Poniżej 4 wybrane przez nas miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyć w Azerbejdżanie.

1. Baku

Baku to stolica Azerbejdżanu nad Morzem Kaspijskim. Nie brakuje tu atrakcji – koniecznie zobacz zabytki Starego Miasta, a także symbol Baku i – Centrum Heydara Aliyeva. Niecodzienna bryła i architektura to pomysł architekt, Zahy Hadid, która była główną projektantką budynku. Zabudowa Miasta Wewnętrznego Baku jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO – wiele budynków pochodzi z XII wieku. Warto wejść też do Muzeum Miniaturowych Książek i podziwiać meczety. 

2. Yanar Dag

To jedna z głównych atrakcji w okolicach Baku. Yanar Dag to płonący od lat 50. XX wieku kawałek skały. Paliwem są podziemne złoża gazu ziemnego, które zapewniają stałe palenie się już od 70 lat – może sięgać nawet 3 metrów!

3. Park Narodowy Qobustan

Miłośnicy archeologii i przyrody z pewnością wybiorą się do parku narodowego Qobustan – on również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Region ten słynie z naskalnych malowideł i petroglifów. Najlepiej wybrać się na wyprawę po nim samochodem i w towarzystwie lokalnego przewodnika. Teren jest rozległy i pełen atrakcji.

4.Szeki

Kolejna atrakcja, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to Pałac Chanów Szekijskich zbudowany pod koniec XVIII wieku. To jedne z najpiękniejszych wnętrz nie tylko w Azerbejdżanie. 

O czym musisz pamiętać przed wyjazdem do Azerbejdżanu?

Spakowany? Sprawdź, czy masz wszystko. Poniżej krótka ściąga dla wybierających się do Azerbejdżanu. Upewnij się, że masz wszystko, co niezbędne, czyli:

– wizę (wybierz odpowiedni rodzaj – wizę turystyczną, biznesową, naukową itd. Pozwala ona na 1-krotne przekroczenie granicy oraz maksymalnie 30-dniowy pobyt w tym kraju);

– kartę do wymiany walut;

– ubezpieczenie podróży;

– apteczkę;

– niezbędnik podróżnika;

– aplikacje, z których warto korzystać w podróży.

Kar,f: faiknagiyev /pixabay

Author