Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu o Górski Karabach – taką informację przekazało biuro premiera Armenii, Nikola Paszyniana. Poniżej szczegóły. 

Biuro wydało oświadczenie po rozmowach z azerskim prezydentem, Ilhamem Alijewem, które odbyły się w Brukseli. Przywódcy zgodzili się, że do końca kwietnia powołają komisję do wytyczenia wspólnej granicy. W oświadczeniu dodano, że ministrowie spraw zagranicznych mają poczynić przygotowania do rozmów pokojowych między krajami.

Górski Karabach – strefa buforowa

Konflikt w Górskim Karabachu ciągnie się od ponad 30 lat, mimo że w zależności od okresu ma różną intensywność. Eskalował we wrześniu 2020 roku, doszło do walk, które trwały 6 tygodni. Straciło w nich życie ponad 5 tysięcy osób.

Jak zrodził się ten konflikt? Otóż Armenia zajęła w latach 90 tereny Górskiego Karabachu, a także tzw. strefę buforową. Dodajmy jednak, że międzynarodowa społeczność nie uznała tej aneksji. W 2020 roku Azerbejdżan odzyskał terytoria strefy buforowej oraz część Górskiego Karabachu.

Kwk, f: David_Peterson / pixabay

Author