Azerbejdżan to wciąż jeden z mało odkrytych zakątków świata. Ma jednak wiele do zaoferowania pod względem historii, zabytków, architektury i przyrody. To tu od lat przeplatają się tradycja i nowoczesność. Aby przybliżyć Wam ten niezwykły rejon przygotowaliśmy 20 ciekawostek:

1. Kutabi – nadziewane naleśniki to potrawa narodowa Azerbejdżanu. Farsz przygotowuje się z warzyw, dyni oraz mięsa, a potem zapieka się je na ruszcie. Wśród kulinarnych symboli kraju jest też granat, kawior, szaszłyki, kebab, szafran, pilaw i klasyczna herbata. Chleb uznawany jest za świętość.

2. Najpopularniejszy napój to herbata – serwowana tradycyjnie w szklankach w kształcie gruszki, z kostką cukru lub dżemem. Czarna herbata to napój oficjalny Azerbejdżanu.

3. W najniższych partiach Jaskini Azokh archeolodzy znaleźli szczątki sięgające 1,5 miliona lat wstecz. W komnatach kompleksu jaskiniowego jest wiele prehistorycznych szczątków – prawdopodobnie były one zajmowane przez niemal dwa miliony lat.

4. Park Przyrodniczy Gobustan widnienie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu około połowa wulkanów błotnych na świecie, świetnie zachowana starożytna sztuka kamienna i rzeźbiarstwo, niezwykłe „muzyczne kamienie”, dzięki którym można poznać życie prehistorycznych mieszkańców.

5. Azerbejdżan znajduje się na 113 miejscu na liście krajów według obszaru, a na 92 na liście krajów o największej liczbie ludności.

6. Istnieje tu wiele bioróżnorodności – klimat w Azerbejdżanie obejmuje aż 9 na 11 sfer klimatycznych.

7. W kraju tym jest aż 8 350 rzek, wszystkie z nich wpływają do Morza Kaspijskiego.

8. Nazwa stolicy państwa, „Baku”, pochodzi od perskiego słowa „Badkube”, które oznacza „uderzenie wiatru”. Określeń krąży dużo więcej – Baku często nazywa się też „bramą Orientu” oraczy też „,miastem czterech żywiołów”.

9. Kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby wulkanów błotnych na świecie. Jest ich aż około 350.

10. Azerbejdżan uzyskał niepodległość dopiero w 1991 roku. Był niepodległy w latach 1918-1920, ale znowu został włączony do Związku Radzieckiego na siedemdziesiąt lat.

11. Neft Dashlar (Oily Rocks) to pierwsze i największe miasto wbudowane na palach na morzu. Leży nad Morzem Kaspijskim, ale budowano je etapami po 1947 roku.

12. Rodzina Nobliów, znana z nagrody Nobla, zyskała bogactwo od azerbejdżańskiego przemysłu naftowego w XIX wieku.

13. Płonąca Góra to cud natury na półwyspie Absheron – wrażenie płonącego szczytu to efekt wydostającego się z ziemi gazu ziemnego.

14. Garry Kasparov, były mistrz świata w szachach, urodził się w Baku, stolicy Azerbejdżanu. To właśnie tutaj uczył się podstaw gry. Od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO figuruje między innymi Pałac Szachów Szyrwanu zamieszkiwany w XIV-XVII wieku.

15. Azerbejdżan bywa określany „ziemią ognia” z powodu dużych złóż ropy naftowej w ziemi. Gospodarka kraju aż w 65 proc. opiera się na gazie ziemnym i ropie.

16. Koń karabachski, narodowe zwierzę Azerbejdżanu, znany jest z prędkości, wytrzymałości i inteligencji. To jedna z najstarszych ras na świecie – konie to są hodowane już od ponad 2000 lat.

17. W Azerbejdżanie organizowane są zawody o nazwie „Siedem Piękności” – siedem dziewczyn musi w określonym czasie uszyć pończochy, mając szydełko i nici. Wygrywa ta, która najszybciej przygotuje najlepsze.

18. Mieszkańcy kraju wierzą, że pożyczanie pieniędzy lub chleba w nocy przynosi pecha. Podobnie jak spotkanie osoby niosącej puste wiadra. Krąży też przesąd, że pozostawienie otwartych nożyczek może oznaczać nieszczęście lub śmierć.

19. Początek wydarzeń z powieści Stefana Żeromskiego, „Przedwiośnie”, ma miejsce właśnie w azerbejdżańskim Baku. W ekranizacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona aż 20 proc. zdjęć nakręcono właśnie w Baku, w tym kilka kluczowych scen.

20. Najlepszy czas na zwiedzanie Azerbejdżanu to wiosna i jesień. Sezon letni z kolei warto zarezerwować na trekking w rejonach górskich.

Lena.k(Fot. Pixabay.com)

Author