Jedną z największych atrakcji Azerbejdżanu jest stolica – Baku, ale ciekawych miejsc jest tu znacznie więcej. Jednak zwiedzanie tego kraju nie jest proste, trudno znaleźć rzetelne informacje na ten temat. W Internecie jest niewiele informacji z konkretnymi wskazówkami, dlatego przygotowaliśmy 8 naszym zdaniem najciekawszych atrakcji Azerbejdżanu.

1. Starówka Baku. Baku to stolica Azerbejdżanu i największe miasto kraju, nazywane jest też Miastem Wiatru. To nowoczesne i kosmopolityczne miasto znajdujące się między Europą i Azją.

Z kolei Iceriseher to „Miasto Wewnętrzne”, czyli bakijska starówka. Znajduje się tu wiele interesujących zabytków – jak miedzy innymi Pałac Szachów Szyrwanu i Baszta Dziewicza. Ta część miasta wygląda zupełnie inaczej niż nowoczesne Baku. Spacer wąskimi zabytkami prowadzi od zabytku do zabytku. Całość wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też odpocząć w jednej z lokalnych restauracji, kosztując lokalnych specjałów.

2. Centrum Kultury Heydara Alijewa. Jedną z największych atrakcji w Azerbejdżanie jest Baku. Wewnątrz organizowane są wystawy przedstawiające historię i kulturę Azerbejdżanu od czasów najdawniejszych.

3. Pałac Szachów Szyrwanu. Na obszarze Iceriseher jest kilka obowiązkowych punktów zwiedzania – m.in. Pałac Szachów Szyrwanu, czyli imponująca rezydencja władców Szyrwanu z XV wieku. Pałac szirwanszachów znajduje się w najwyższym punkcie starego miasta.

4. Baszta Dziewicza, czyli Qiz Qalasi, to kolejna atrakcja, którą trzeba zobaczyć podczas spaceru po Starówce. Wybudowano ją około VIII w. p.n.e. Na temat jej przeznaczenia krąży wiele legend i hipotez – jedni twierdzą, że było tu obserwatorium astronomiczne, inni uważają, że pełniła po prostu funkcje obronne. Według jednej z opowieści została zbudowana przez jednego z szachów, zakochanego we własnej córce, którą planował poślubić. Kobieta miała jednak życzenie, by wybudował wysoką wieżę – któregoś dnia dziewczyna z rozpaczy popełniła samobójstwo i skoczyła z wieży do morza.

5. Atesgiah, czyli „dom ognia” czy też świątynia czcicieli ognia. Półwysep ten posiada cenne złoża gazu ziemnego, dlatego też stosunkowo często można zaobserwować niespotykane zjawiska – jak m.in. niegasnący ogień. Dawniej tereny te były zamieszkiwane przez pustelników prowadzących ascetyczny tryb życia i czczących ogień. Dopiero po wkroczeniu Arabów kult zaczął zamierać – w XV w. odrodził się za sprawą Hindusów.

6. Gobustan. Jedną z największych atrakcji Azerbejdżanu jest też park narodowy. Na jego terenie znajdują się skały z zachowanymi w świetnym stanie petroglify sprzed 12 tysięcy lat. To jedno z niewielu takich miejsc na całym świecie. Rysunki przedstawiają życie ludzi pierwotnych, ich zwyczaje czy pracę. Na terenie Gobustanu wyznaczono trasy dla turystów.

7. Wulkany błotne. Próżno szukać takiej atrakcji gdzieś indziej na świecie. W Azerbejdżanie wulkanów błotnych jest dużo – można na nie wejść lub wjechać samochodem.

8. Yanar Dag to „płonąca góra”. Płonący od wieków ogień to wynik ulatniającego się gazu ziemnego.

Lena.k(Fot. Pixabay)

Author