Azerbejdżan słynie jako perła Kaukazu – warto wybrać się m.in. do Baku, miasta niczym z baśni. Wybierz się w nieznane i podziwiaj inną stronę świata!


Z czego znasz Azerbejdżan? Z rozgrywek sportowych, gdy oglądasz mecze? W końcu bardzo popularnym sportem jest tu właśnie piłka nożna. A może z konkursu Eurowizji? To również naftowe imperium. Nie tylko jednak. A wiesz, że znaczny wpływa na Baku mieli architekci z… Polski? A jak kojarzyłby Ci się słynny Jedwabny Szlak? Na pewno inaczej niż wygląda obecnie – otóż to restauracje serwujące lokalną kuchnię pod gołym niebem. Jakie loty kupić? Otóż podróż do Azerbejdżanu jest bardzo prosta. Najtaniej i wygodnie będzie polecieć bezpośrednio z Budapesztu do Baku. Wcześniej trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy – o wizie.

Jeśli macie obawy o własne bezpieczeństwo, Azerbejdżan jest bezpiecznym kierunkiem – jego nazwa brzmi orientalnie, ale nie musicie się obawiać. Poza tym to kraj o niskim poziomie przestępczości. Azerbejdżan graniczy z Gruzją, Iranem, Turcją, Rosją oraz Armenią. Geograficznie jest to Zakaukazie, razem z Gruzją i Armenią, dawniej część Związku Radzieckiego. Trzeba przyznać, że z tej trójki polscy turyści najbardziej upodobali sobie Gruzję, ale warto ruszyć też do Azerbejdżanu!

Kiedy? Warto wybrać się tutaj np. wiosnę lub jesienią, gdyż będzie wtedy około 20 stopni, czyli ciepło i przyjemnie. To świetna pora na spacery! Zima też jest jednak łagodna, ale warto spakować ciepłą kurtę oraz dodatki. Na trekking po górach idealny będzie jednak wakacyjny lipiec, a sezon narciarski trwa w styczniu oraz lutym, mimo że naprawdę może być wtedy zimno!
Baku to tętniąca życiem stolica i największe miasto intrygującego Zakaukazia, położone nad Morzem Kaspijskim, czyli tak naprawdę największym jeziorem świata. W kosmopolitycznym Baku zachwycisz się wieloma atrakcjami – znajduje się tu m.in. słynny piękny pałac, ale też nowoczesne budynki, imponujące wieżowe, ale i świątynie ognia. To bardzo kontrastowe miasto! Starówka Baku zachwyca pałacem Szirwanszachów wpisanym na listę UNESCO.

Co więcej, będziesz podziwiać skalne rysunki Qobustanu również widniejące na liście UNESCO, wulkany i płonące skały Janar Dah, a na targach przeróżne tradycyjnie wyrabiane dywany. Poznasz też dawne szlaki tradycyjnych karawan – np. słynny Jedwabny Szlak. Na deser skosztujesz niezwykłych słodkości z baklavą na czele. To wyjątkowo wielokulturowe miasto!

Azerbejdżan to wspaniała architektura oraz malownicze atrakcje. Wyróżnia się tu kilka stref klimatycznych, a to wpływa na krajobraz – Baku to kurort nad mrozem, ale są tu również lasy subtropikaln4, imponujące góry – a tu doliny, wąwozy i wioski, wspomniane już płonące skały Janar Dah, słynący z wulkanów błotnych Qobustan oraz nie lada gratka dla miłośników trekkingu szczyty Wielkiego Kaukazu.

To jedynie kilka przykładowych atrakcji, ale jest ich znacznie więcej – jeśli lubicie aktywny styl życia, będzie to świetny wybór. Można połączyć tę wyprawę z wizytą w Armenii oraz Gruzji, dwoma innymi krajami Zakaukazia.

(KKw/fot.Makalu/Pixabay)

Author