Baku kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych – ich liczba naprawdę może zaskoczyć! Poniżej polecamy kilka z nich, ale to tylko początek długiej listy – oto nasz TOP 5.

Muzeum dywanów w Baku. W centrum muzealnym, które kiedyś określano jako Muzeum Lenina, można poznać interesującą historię dywanów. Znajdująca się tutaj kolekcja liczy aż ponad 1000 rzadkich egzemplarzy z Azerbejdżanu, Iranu oraz Dagestanu. Bez względu na nasze zainteresowania zdecydowanie warto zobaczyć tę kolekcję!

Meczet Muhammada na terenie Starego Miasta w Baku. Azerbejdżan to kraj islamski, w którym nie brakuje budowli sakralnych. Wspomniany meczet wybudowano w 1723 roku, czyli pochodzi on z XI wieku i stanowi jedną z największych atrakcji religijnych. Warto znać także nazwę oryginalną – Siniq Qala, co tłumaczy się jako „zniszczona wieża”, ewentualnie „złamana wieża”. Z innych budowli sakralnych wart ujrzenia jest też meczet Taza Pir.

Aleja Honoru. Stanowi bardzo ważne, narodowe miejsce pamięci. Pochowano tutaj m.in. prezydenta Azerbejdżanu, Heydar Aliyev. Cieszył się on dużym uznaniem i sympatią mieszkańców tego kraju. Aleja Honoru to aż 242 mogiły ważnych osobistości.

Pałac Szachów Szyrwanu. Pałac pochodzi z XIV wieku i stanowi część kompleksu złożonego z dziewięciu budynków. Uchodzi za ważną i cenną perłę architektoniczną. Ponadto prawdopodobnie jest też najstarszym budynkiem całego kompleksu. Zwracają uwagę majestatyczne portale i wzorzyste kraty w kształcie drewnianej koronki.

Muzeum Literatury Azerbejdżanu Nizami. Na koniec gratka dla miłośników czytania! Do tego muzeum powinni wybrać się przede wszystkim miłośnicy literatury, głównie poezji oraz tutejszego folkloru.

(KKw / Fot. Pixabay/cc0)

Author