Dzisiejsze Baku, stolica Azerbejdżanu, jest miastem niezwykle nowoczesnym, o futurystycznej architekturze. Stereotypy krążące na temat tego kraju są niezmienne – w powszechnej opinii jest ono niebezpieczne i biedne.

Złoża ropy a rozwój Baku

Baku nie przeszło ogromnej metamorfozy w ostatnich latach – było futurystyczne również ponad sto lat temu. Budowano tu szyby wiertnicze wydobywające ropę, co przyniosło Azerbejdżanowi ogromne bogactwo. Kontrolę nad jej wydobyciem sprawuje państwowa firma podlegająca rodzinie Alijewów. Tak, pozory demokracji są zachowane, ale bez cienia wątpliwości to właśnie ta rodzina rządzi krajem od czasu odzyskania niepodległości po upadku Związku Radzieckiego. Teraz można też oglądać realizację wielu imponujących projektów urbanistycznych.

Nowoczesne Baku

Miasto zaskakuje dynamiką rozwoju i architekturą większość przyjeżdżających do niego turystów. Nowoczesne Baku ma duże znaczenie – podobnie jak stara część miasta. Spędzając tu czas, trzeba koniecznie zobaczyć obie części – kontrast tradycji i nowoczesności oraz futurystycznej architektury jest niezwykły.

Futurystyczna architektura – co trzeba zobaczyć w Baku?

Wieże Ognia w Baku (Flame Towers)

Wieże górujące nad innymi budynkami widać od razu – warto podziwiać starówkę spod Dziewiczej Wieży dla niezwykłych widoków. Stanowią jeden z symboli miasta. Wartość obiektu to aż 350 milionów dolarów. Dzisiaj są bardzo znane, na równi z Dziewiczą Wieżą. Znajdują się tu apartamenty, biura oraz hotel.

Centrum Heydara Alijewa

Ten oryginalny projekt jest autorstwa Zahy Hadid – z zewnętrz i wewnątrz zaskakuje i fascynuje.

Baku Crystal Hall

W nim odbył się konkurs Eurowizji w 2012 roku, ale budynek właśnie po to wybudowano – nowoczesny i dedykowany temu wydarzeniu budynek to majestatyczna Hala Kryształowa zlokalizowana nad Morzem Kaspijskim.

Fot. Zdjęcie autorstwa Rohit Potdar z Pexels

Author