O Polonii w Ameryce czy Anglii mówi się bardzo dużo, jednak co z egzotycznym Azerbejdżanem? Czy tutaj również znaleźć można naszych rodaków?

Baku – miasto, które skupia Polaków na emigracji

Jeśli chcesz poczuć się w Azerbejdżanie choć trochę jak w domu, koniecznie odwiedź Baku, stolicę tego kraju. To właśnie tam znajdziesz nie tylko mieszczącą się w urokliwym budynku na starym mieście ambasadę RP, ale także dwie organizacje polonijne (Stowarzyszenie Polonia-Azerbejdżan oraz Stowarzyszenie Polonia Rozwój Współpracy Kulturalnej między Polską i Azerbejdżanem). W Baku mieszka ponad 100 Polaków, ale kiedyś było ich znacznie więcej. Niektórzy przybywali tu za pracą, inni zostali zesłani z powodów politycznych. Dziadek Olgi Jurzaniny-Makowielskiej, obecnej prezes Stowarzyszenia Polonia-Azerbejdżan, Aleksander Makowielski, przyjechał do Baku w 1920 roku na zaproszenie Uniwersytetu Bakijskiego, gdzie wykładał przez kolejne 40 lat.

Działalność organizacji polonijnych na co dzień

Zarejestrowane w Baku organizacje polonijne nie przestają się rozwijać. Niektórzy Polacy wręcz rozmyślnie nie decydują się na wyjazd z Azerbejdżanu, aby działać na rzecz promowania polskiej kultury. Organizują regularne spotkania, biorą udział w ogólnoświatowych akcjach promujących Polskę. Kultywują również tradycje obchodzenia polskich świąt, takich jak Dzień Niepodległości czy Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Spotykają się też na wspólnych Wigiliach. Warto dodać, że Stowarzyszenie Polonia-Azerbejdżan wydaje również rekomendacje w sprawie przyznania Karty Polaka.

Olga, foto: pen_ash / Pixabay

Author