Walutą Azerbejdżanu jest manat azerbejdżański, który dzieli się na 100 gapików. Czy w przeliczeniu na złotówki ceny w tym państwie kształtują się przystępnie, czy raczej nie?

Waluta, dostępność bankomatów, płatność kartą…

Artykuł rozpoczniemy garścią praktycznych informacji na temat płacenia w Azerbejdżanie. Kraj ten posiada własną walutę, manat azerbejdżański (AZN), który w przeliczeniu na złotówki, w zależności od kursu, kształtuje się zwykle na poziomie ok. 2,2 zł. Występuje w nominałach 1, 5, 10, 20 i 50, a także w monetach 1, 3, 5, 20, 50 gapików. Na szczęście nie musimy się martwić o dostępność bankomatów, płatność kartą również jest dostępna w większych sklepach. Jeśli natomiast przyjeżdżamy z zapasem gotówki, bez większych problemów powinniśmy znaleźć kantor, w którym ją wymienimy. 

Przykładowe ceny towarów i usług. Czy Azerbejdżan to drogi kraj?

Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że dla Polaka ceny w Azerbejdżanie są dość wysokie. Wynikało to z kursu manatu, kiedy to AZR w przeliczeniu na PLN wynosił ponad 5 zł. Dziś jednak sytuacja się zmieniła. Przykładowo chleb kosztuje przeciętnie zaledwie złotówkę, podobnie pół kilo makaronu. W restauracji za dwudaniowy lunch zapłacimy tylko 17 zł, a cena paliwa to niecałe 2 zł za litr. Bardzo tania jest też komunikacja miejska, co ważne dla turystów, przyjeżdżających zwykle bez samochodu – cena pojedynczego przejazdu odpowiada 67 polskim groszom. Oczywiście jak w każdym kraju znaleźć można usługi o różnej rozpiętości cen, jednak przeciętny turysta nie powinien martwić się o duże koszty podróży.

Olga 

Author