Przekroczenie „bramy” każdego z górskich parków krajobrazowych jest gwarancją niezapomnianych chwil spędzonych na łonie natury. Wielogodzinna wędrówka wymaga jednak odpowiednich przygotowań, a w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów szlaków miłośnicy pięknych scenerii są zdani wyłącznie na to, co znajdzie się w ich plecaku. Sprawdź, jaki sprzęt turystyczny warto mieć ze sobą podczas wypraw tego typu!

Wygodna odzież to podstawa

turysta ubrany w odzież górską

Pogoda w górach potrafi w przeciągu kilkunastu minut diametralnie się zmienić, dlatego planując piesze wycieczki, należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Z tego powodu każdy plecak turystyczny powinien zostać wyposażony w dodatkową warstwę odzieży termicznej w postaci polarów, kurtek typu softshell oraz czapek. Wiele zależy od aktualnej pory roku, jednak nawet latem w wyższych partiach Karkonoszy i Tatr można spodziewać się silnych podmuchów wiatru i znaczących spadków temperatur. Niezależnie od przewidywanej prognozy pogody, ciepły sweter i kurtka z wodoodporną membraną zawsze będą przydatne, a w wielu sytuacjach gwarantowany dzięki nim komfort termiczny okazuje się być bezcenny w przypadku nagłego pogorszenia warunków atmosferycznych.

Jaki sprzęt turystyczny warto zabrać ze sobą w góry?

Polskie szlaki charakteryzują się dużą różnorodnością. Inny ekwipunek będzie przydatny podczas trasy wiodącej na Tarnicę lub Halicz, natomiast podczas pokonywania Perci Akademików w masywie Babiej Góry nieoceniony okazuje się być odmienny typ sprzętu turystycznego. Zawsze jednak warto wygospodarować w swoim plecaku miejsce na latarkę czołową, kijki trekkingowe, krem z filtrem SPF oraz podstawową wersję apteczki. Planując wyjazd w góry zimą lub wczesną wiosną, należy natomiast rozważyć zabranie ze sobą raków na buty, czekana i rękawiczek ochronnych, czyli elementów wyposażenia chroniących ciało przed mrozem i potencjalnymi upadkami na szlaku.

W sezonie z podwyższonym ryzykiem występowania opadów deszczu nieoceniony może okazać się komplet bielizny na zmianę, natomiast osłonę oczu przed intensywnymi promieniami słonecznymi stanowić mogą okulary z filtrem UV. Przed każdym wyjazdem w góry należy jednak zapoznać się ze szczegółowymi komunikatami pogodowymi i sprawdzić aktualne warunki panujące na szlakach. Raki w czasie letniej wycieczki po Beskidach będą zbędne, jednak planując kwietniowy wypad w Karkonosze, ich posiadanie w plecaku okazuje się być niemal obowiązkowe.

Proste akcesoria, które na szlaku są nieocenione

turysta z plecakiem górskim w trasie

Widok oczekującego w kącie pokoju plecaka turystycznego, który wypełniony jest po brzegi użytecznym sprzętem trekkingowym, może wydawać się w pełni wystarczającym argumentem do wyruszenia na poszukiwanie przygód w górach. W ekwipunku swoje miejsce powinny jednak znaleźć również proste akcesoria, takie jak na przykład papierowa wersja mapy turystycznej, dodatkowe źródło zasilania smartfona (powerbank) oraz multitool. Akcesoria tego typu nie stanowią przesadnego obciążenia dla pleców, a w sytuacjach kryzysowych ich obecność okazuje się być naprawdę na wagę złota. Na każdym górskim szlaku w Bieszczadach, Sudetach i Tatrach należy zawsze być przygotowanym na opcję awaryjną wyjścia z sytuacji kryzysowej. Podczas wielogodzinnych tras każdy fan pięknych krajobrazów jest zdany wyłącznie na zawartość swojego podręcznego plecaka. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby jego wyposażenie pozwalało poradzić sobie z tym zadaniem!

materiały partnera (wp)

Author