Wewnętrzna część Baku słynie jako Iceri Seher – to właśnie serce Baku, czyli urocze Stare Miasto. Można tu ujrzeć między innymi mury obronne, meczety, kościoły, łaźnie i rozmaite budynki, których historia sięga starożytności.

Spacery wąskimi uliczkami są też atrakcją samą w sobie! Warto wiedzieć, że od 2003 roku Starówka widnieje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie brakuje na niej atrakcji – wystarczy wspomnieć choćby o XI-wiecznym meczecie Muhammada składającym się z dwóch kondygnacji. Siniq Qala, bo tak nazywa się on w oryginale, oznacza „zniszczona wieża”.

Drugą z najważniejszych atrakcji na Starym Mieście jest twierdza Iczeri-Szeher z IX wieku. Zachowało się z niej pięć bram oraz dwadzieścia pięć wieżyczek. Całość robi mimo to imponujące wrażenie, gdyż jest to najstarsze i najważniejsze miejsce w Baku.

Ciekawostką jest też, że Stare Miasto Iczeri-Szeher można zwiedzać z elektronicznym przewodnikiem. Urządzenie jest dostępne w licznych punktach informacyjnych. Wygląda jak telefon i jest bardzo pomocne podczas spacerowania urokliwymi uliczkami Wewnętrznego Miasta. Z nim nie ma możliwości, aby się zgubić!

Do położonego na wzgórzu centrum prowadzi kilka bram miejskich. Wąskie i kręte uliczki tworzą niemal labirynt, ale nie warto się tym przejmować. Mijane po drodze zabytki i place to w pełni rekompensują! Polecamy zresztą spacery wieczorem, gdyż atmosfera jest niezwykle romantyczna, a mury obronne otacza park z fontannami.
(KKw / Fot. By Frokor – Praca własna, CC BY-SA 3.0)

Author