Kultura dzisiejszego Azerbejdżanu czerpie sporo ze zwyczajów Turków, którzy osiedlili się na tych terenach tysiąc lat temu. Mieszanka tradycji tureckich oraz lokalnych stanowi dziś barwną kulturę tego ciekawego regionu. 

Życzliwi mieszkańcy i umiłowanie muzyki

Mówiąc o Azerbejdżanie, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak pozytywni są jego mieszkańcy. Maja oni silne poczucie więzi rodzinnych i bardzo dbają o swoich krewnych, ale nie szczędzą dobrego traktowania także osobom przyjezdnym. Ustępowanie miejsca kobietom i osobom starszym w autobusach czy poczekalniach jest codziennością, a do seniorów wszyscy zwracają się z dużym szacunkiem. Źle widziane jest przeklinanie przy kobietach i dzieciach. Azerzy są też bardzo żywiołowi, kochają poezję i muzykę. Połączeniem tych dwóch dziedzin sztuki jest mugam, podczas którego śpiewak recytuje wiersze przy muzyce ludowej. Warto też wiedzieć, że herbata jest ważnym napojem nie tylko dla Chin czy Japonii, ale też dla Azerbejdżanu. W kraju tym, co rusz natykamy się na herbaciarnie serwujące herbatę z dodatkiem pistacji, migdałów i rodzynek. 

Islam w mało restrykcyjnej odmianie

Religia, jaką wyznaje znaczna większość mieszkańców Azerbejdżanu to islam. Nie należy jednak przywoływać w pamięci stereotypów na temat tego wyznania, gdyż w tym kraju przepisy islamu nie są radykalnie przestrzegane. Kobiety noszą ubrania europejskie, rzadko też zasłaniają chustą włosy, a kiedy już to robią, często okazuje się, że pochodzą z Turcji. Mężczyźni publicznie noszą długie spodnie, ale nawet jeśli ubierzemy krótkie spodenki, powinno to spotkać się ze zrozumieniem. Elementem ludowej tradycji jest natomiast wiara w złe uroki oraz rozpowszechnione do obrony przed nimi amulety. Na przykład kierowcy nad lusterkiem samochodu wieszają gałązkę kolczastego krzewu, chroniącą przed złym spojrzeniem.

Olga, f: syafrani_jambe / Pixabay

Author